Tarihçe

1952
1960
1965
1970
1975
1990
2000’ler
Bugün

‘KAYALAR’ markasının temelleri, 1952 yılında Sakarya’nın Geyve ilçesinde baba Hacı İsmail Kaya tarafından kurulan Kereste fabrikası ile atılmıştır.

Sn. Hacı İsmail Kaya 1960 yılında aktif iş hayatından çekilerek işleri çocuklarına devretmiştir.

1965 yılına kadar kereste ticaretini sürdüren kardeşler, aynı yıl içerisinde firmalarını "Kaya İnşaat ve Ticaret Koll. Şirketi"ne dönüştürerek inşaat sektöründe faaliyete başlamışlardır.

1970 yılından itibaren başta Geyve Hükümet Konağı, Geyve Lisesi, Geyve Temel Eğitim Okulu, Gebze PTT Binası ve Kocaeli Değirmendere PTT Binası olmak üzere kamuya ait projelere adım atılmış ve şirketin başarıları Geyve dışına taşmaya başlamıştır.

1975 yılına gelindiğinde üstlendiği projeler ve sürekli artan iş hacmiyle Kaya İnşaat ve Ticaret Koll. Şti’, ‘KAYALAR İnşaat Tic. Ve San. A.Ş’ ünvanını alarak büyüme sürecini hızlandırmıştır. 1976 yılında Milli Savunma Bakanlığından alınan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Tuzla Eğitim Tesisleri ihalesi ile şirket İstanbul ve Türkiye çapında adını duyurmaya başlamıştır. Bu süreçte; Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargâh binası, Cemal Reşit Rey Konser salonu, Aselsan Akyurt Tesisleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Savunma Destek tesisleri, Tepebaşı Sergi Salonu Kompleksi, Levazım Maliye okulu, Bilecik Organize Sanayi Sitesi, gibi ülke çapında, büyük ve prestijli projeleri hayata geçirerek büyümesini sürdürmüştür.

90’lı yılların başından itibaren büyüme politikasına veren KAYALAR bu yıllarda da İstanbul içinde ve Türkiye genelinde büyük çaplı projelerin yapım işlerini üstlenmiştir.

Marmara Üniversitesi hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve Göztepe Kampüs binaları, Lütfi Kırdar Konser ve Sergi Salonu, Konya Karaman Deliçay Barajı, Konya Çumra Sulama tesisleri, GATA Onkoloji ve Hematoloji hastanesi, İstanbul Kuyumcukent, İstanbul AYKOSAN Ayakkabıcılar Sitesi, İstanbul Gıda Toptancıları sitesi, Yakacık Konutları İnşaat, Kayalar Kent Konutları, Garanti Bankası mensupları Konut Yapı Kooperatifi inşaatları gibi gerek konut, gerek imalat gerek ise sağlık sektörünün ihtiyaçlarına yönelik taahhüt işlerini başarı ile tamamlamış ve Türk İnşaat sektöründe bir ‘MARKA’ haline gelmiştir.

İnşaat sektöründe yeni atılımlar yapan firma bu dönemde Orman Bakanlığı Merkez binası ve Yerleşkesi, Topkapı Kent Müzesi, Kâğıthane Spor Kompleksi gibi prestijli ve değerli projelerin taahhüt işlerini üstlenerek faaliyetlerine devam etmiştir.

2000 yılına kadar ülkeye kazandırdığı başarılı projeler ile İnşaat sektöründe önemli bir marka haline gelen KAYALAR, 2000’li yıllarda inşaat dışında Enerji, Gıda ve Turizm sektöründe de kendi öz kaynaklarını kullanarak yatırımlar yapmak sureti ile global olarak da büyümeye başlamıştır.

Bu amaçla, KAPET Petrol A.Ş, KAYA-TAN İnşaat A.Ş. KAYALAR İNŞ. Turizm A.Ş, Kuzuluk Maden Suları İşletme A.Ş, şirketleri kurularak Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde, ilgili sektörlerde yatırımlar yapılmaya başlanmıştır. Aden Otel Kadıköy, Kuzuluk Maden Suları, Kapet Petrol ve Akaryakıt istasyonları bu dönemde ortaya çıkan başarılı markalar olarak göze çarpmaktadır.

Dünya genelinde hızla değişen teknoloji ve iş yapım sistemlerine bağlı olarak Grubumuz da kendisini güncel teknolojiye adapte olacak şekilde organizasyon yapılarak tüm şirketlerini bir Holding çatısı altında toplamıştır.

Kayalar Holding olarak, 1952 yılından bu yana kazandığımız önemli tecrübe ve birikimler ile 2020 yılından itibaren pozitif büyümeyi hedeflenmiş olup bu amaçla şirketin sahibi olduğu değerli kazanımlara katma değer katarak büyütmek ve faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde ülkemize değerli kazanımlar yapmak başlıca hedefimizdir.