Sosyal Sorumluluk

Sosyal Sorumluluk

Sarsılan bir toprak, kontrol ve güvenlik isteyen bir çocuğu korkutabilir. Kayalar Holding olarak çocuklarımızın güvenle yaşayacakları evler, geleceğe hazırlanacakları okullar ve daha fazlasını inşa ediyoruz ancak bulunduğumuz coğrafya depreme oldukça tanıdık. 

Bu nedenle de çocuklarımıza depremi doğru bir şekilde anlatmak hepimizin bir görevi. İnşaat alanında yaşanacak alanlar yapan bizler ise bu konuda üzerimizde daha büyük bir sorumluluk hissetmekteyiz.  

Annelere ve babalara çocuklarına depremi anlatırken neler yapabilecekleri ve nasıl yaklaşmaları gerektikleri konusunda seminerler veriyor ve depremi çocuklara anlayabilecekleri ve korkmayacakları bir şekilde anlatıyoruz.  

Sorularına cevap verin.

  • "Bu nedir?" diye sorduğunda basit bir "Bu bir deprem" demek çocuklarla depremler ve diğer doğal afetler hakkında konuşurken açılış cümleniz olabilir. Yaşadıklarının adını bilmek, onu daha normal gösterebilir ve bu kısa konuşma, eleştirmeninizin merakını gidermek için yeterli olabilir. 

İsterse daha fazla bilgi verin.

  • “Bazı yerler diğerlerinden daha fazla deprem olur" gibi genel cümleler ya da kendisini daha iyi hissettirmeden canını sıkacak ayrıntılarla boğmak istemezsiniz. Ancak, takip soruları sorarsa, bilgiyi basit ve yaşına uygun tutarak cevap verin. 

Dürüst olun.

  • Çocuğunuzun korkularını yatıştırmak için "Oh, buralarda deprem asla olmaz" demek cazip gelse de, depremin kaçınılmaz bir doğal afet olduğunu unutmayın.  

Kendini başka şekillerde ifade etmesine izin verin.

  • Depremi anlatırken videolardan veya bebeklerden yararlanarak çocuğunuzun daha iyi anlayabileceği şekilde anlatın.

Korkmanın sorun olmadığını açıklayın.

  • Yürümeye başlayan çocuğun korkularını en aza indirgemek onları ortadan kaldırmaz. Korktuğunu anladığınızı açıkça belirtin ve ona deprem anında bilmesi gerekenleri anlatın.