Ankara Hava Savunma Tesisleri İnşaatı

Ankara Hava Savunma Tesisleri İnşaatı


GENEL BİLGİLER

İşveren : Milli Savunma Bakanlığı

İnşaatın Yeri : ANKARA
Sözleşme Tarihi : 07.03.1991
Bitiş Tarihi : 15.10.1991
Sözleşme Bedeli : 2.061.836 $

KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ

Ankara'nın havadan savunulması amacına yönelik olan bu tesis; 6.5 km'lik ana ulaşım ve 2 km'lik bağlantı yolu ile lançher 1 ve lançher 2 sahaları, atış kontrol sahası, savaş başlığı sahaları ile LCT kısımları ve ilgili binalardan oluşmaktadır.

Her bir lançher sahasında füze hangarları ve sığınaklar bulunmaktadır. Erat pavyonu, dikenli tel engel, nöbetçi kule ve kulübeleri, su ve foseptik depoları, beton saha ve özel füze rampa ankraj imalatları tesis edilmiştir.

3.5 km'lik mesafeden 34.5 KV'dan enerji temini ve tesis trafosu, 750 mt. mesafeden mevcut kaynak suları kabtaja alınarak, betonarme depolarla pompalı olarak su temini sağlanmıştır.

Füze hangarlarında özel kumandalı, 20 saniyede açılıp kapanabilen komple hangar kapıları, elektrikli ısıtıcılı apareyler, sığınaklarda patlamaya karşı duyarlı çalışan blast vanalar, özel elektrikli ısıtıcılı havalandırma cihazları bulunmaktadır.

Erat pavyonu, tesiste kalacak tüm erat ve komutanın koğuş, yemekhane, duş, tuvalet ile sıcak su ve kalorifer imkanı ile donatılmıştır.

Tesiste yol ve saha betonları ile alt yapı imalatları ağırlıktadır. Binalar arası yollar da ana ulaşım yolu karakterinde yapılmıştır.